Мова Русский Українська

Які горщики для фіалок правильно вибирати?

Вибір горщиків для фіалок починається з моменту, коли Ви вирішили укоренити листочок або чубуток. Це буде тимчасова ємність, яку з ростом фіалок потрібно буде замінити на більш простору. Але і до неї є певні вимоги, дотримуючись яких можна виростити чудову рослину.

Які ж горщики для фіалок правильно вибирати, щоб настільки невибаглива, компактна і красива рослина виглядало ще краще? У магазинах дуже широкий вибір горщиків для фіалок, але важливо підібрати потрібний розмір, форму, колір, матеріал і раз і на завжди закрити для себе питання в які горщики посадити фіалку. Весь процес, починаючи від того, які горщики для фіалок правильно вибирати до моменту догляду за вкоріненими рослинами ми розповімо в статті.

фіалки в горщиках

Які горщики потрібні для фіалок?

Найважливішим етапом в процесі вирощування рослин є чітке розуміння, які горщики для фіалок правильно вибирати? В іншому випадку існує ризик підбору невідповідних ємностей для зростання. Така помилка чревата наслідками, що в підсумку може призвести до загибелі рослин або поганому їх самопочутті, що супроводжується постійними хворобами, відсутності цвітіння, осипання листя і т.д.

 

На першому місці за значимістю при виборі ємностей для фіалок стоїть вибір матеріалу для виготовлення горщиків і їх розмір.

Розмір і об'єм горщиків

размер горшков для фиалок

Коренева система фіалок за своєю формою схожа на розетку з листя. Як і у всіх рослин, існує наступна закономірність – якщо рослина росте вертикально вгору, значить корінь росте вертикально вниз. У нашому випадку фіалки ростуть вшир, а не в висоту, відповідно їх коріння розподіляються по поверхні і не проникають глибоко в грунт. Розмір і обсяг горщиків для фіалок повинен відповідати кореневій системі. Така форма і близькість до поверхні грунту коренів пов'язана з потребою кореневої системи у великій кількості повітря, світла і поживних елементів.

Отже, ми визначилися, що вибір розміру горщика для фіалки, безпосередньо залежить від об'єму кореневої системи, а вона відповідає діаметру розетки листя, поділеній на 3. Для дорослої фіалки діаметр горщика повинен складати 9-12см. Глибина горщика для квітки повинна бути відповідною, тобто також від 9 до 12 сантиметрів. Не більше! Якщо рослина розрослася настільки, що фіалка (сенполія) не поміщається в поточному горщику, варто позбутися від частини земляного кома, обтрусивши його і знову посадити в такий же вазон. Пересаджувати фіалки в горщики розміром більше 12см. в діаметрі може привести до в'янення та загибелі рослини. Так що експериментувати з цим не потрібно, Ви будете не першими, хто це захотів перевірити!

Більшість фіалок прекрасно ростуть в горщиках 7см. в діаметрі і 7 см. в глибину, отже, найкращим вибором у співвідношенні розміру і об'єму горщиків для фіалок краще вибрати саме такі. Горщик для фіалок більшого розміру дозволить коріння займати значний обсяг. Чим більше коренева система, тим інтенсивніше рослина буде нарощувати вегетативну масу. Під час нарощування наземної частини цвітіння не буде. Зростання і цвітіння - два кардинально різні, і навіть протилежні етапи в процесі вирощування сенполій. Зростання фіалок супроводжується збільшенням листової маси і зміцненням рослини, за рахунок накопичення поживних елементів для подальшого цвітіння. Етап цвітіння фіалок характеризується використанням накопичених речовин для утворення потомства і продовження роду. Підбір оптимального розміру і об'єму горщика для фіалок дозволить гармонізувати ріст і цвітіння.

Коріння практично всіх рослин виділяють речовини, для запобігання розвитку патогенів, таких як, грибкові захворювання і шкідники. Але чим більше площа живлення, тобто розмір горщика, тим в менший простір проникають коріння після пересадки. А це ідеальне місце для розвитку хвороботворних організмів. Тому слід дотримуватися інформації які горщики для фіалок правильно вибирати.

Підсумуємо, для ідеального вибору діаметра горщика для фіалок користуйтеся простою формулою - вимірюємо діаметр розетки рослини і ділимо на три. Оптимальними будуть ємності розмірів 5х5 см, 7х7 см, і 9х9 см. Якщо результат обчислень запропонує розмір побільше - пересадіть рослину в поточний горщик, але обтрусіть від старого грунту. Завдяки такій процедурі, коріння фіалок швидко займуть весь об'єм і продовжать радувати Вас рясним і барвистим цвітінням.

З чого виготовляються ємності для фіалок?

Які горщики для фіалок за розміром ми вже з'ясували. Але з якого матеріалу повинні виготовлятися ємності для фіалок? На полицях сучасних магазинів можна знайти горщики для фіалок з кераміки, пластику і скла. Сировина для виготовлення володіє різними фізико-хімічними властивостями, а отже, надають різний вплив на вирощуваня в них рослини.

Зазвичай використовуються такі варіанти:

 1. Керамічні, або горщики з глини.
  керамический горшок
  Керамічні горщики для фіалок виготовляються з глини. Основною перевагою горщиків з глини є природне походження даного матеріалу. Глина володіє пористістю, що дозволяє проникати всередину повітрю і витікати лишкам води. Але від цього необробленого матеріалу псується декоративність самого горщика, тому що на їх поверхні з'являються плями солей розчинних у воді. Позбутися цього можна за допомогою лакованого покриття горщиків, або глазурування. Але в цьому випадку вода і повітря будуть проникати всередину горщика тільки через поверхню грунту. Вони виглядають красиво, можна вибрати різні кольори і розміри, але рослині це користі не принесе. А ось найкраще фіалки цвітуть саме в керамічних горщиках без глазурі.

 

 1. Пластикові горщики.
  пластиковий горщик
  Найпоширеніші, і недорогі, пластикові горщики для фіалок. Простота і легкість у виробництві пластмасових ємностей для рослин привела до їх широкого поширення. Різноманітність форм, розмірів, кольорів і якісних характеристик пластика, дозволять задовольнити будь-якого цінителя фіалок. Одним, але істотним недоліком є нездатність пластмаси пропускати повітря. Якщо на дні горщика є дренажний отвір, проблему можна усунути шаром дренажу. Для вирощування в таких умовах, найкраще підходять горщики Lechuza для фіалок. Система поливу і постачання повітрям в таких горщиках реалізована найкращим чином.
 2. Скляні горщики.
  Скляні горщики
  Безсумнівно, такі ємності для фіалок оригінальні і виглядають незвично. У магазинах вибір таких вазонів присутній, і досить широко. Скло не найкращий матеріал для фіалок, - по-перше через прозору поверхню проникають промені сонця, а відповідно, швидше випаровується волога. По-друге, істеричніше заховати кореневу систему в глиняні або пластикові горщики і спостерігати за цвітінням, а не зростанням коренів. Але такі горщики теж мають право бути, і оригінальність вирощування орхідей в скляних горщиках оцінена багатьма квітникарами.
 3. Дерев'яні або кам'яні горщики для фіалок. 
  Дерев'яні горщики
  Подібні квіткові горщики для фіалок є оригінальним і унікальним вибором. Для вирощування рослин в таких ємностях слід вибирати тільки цільні вироби, без склеювань. Як правило, такі горщики виготовляють на замовлення і обробляють для надання потрібної форми і просочують хімічними речовинами для запобігання протікання через стінки. У підсумку, вийде природний матеріал, а функціонально пластик. Виглядати буде красиво, але фіалці буде комфортніше в інших судинах.

 

Ті, хто вирощує фіалки довгий час, віддають перевагу керамічним або пластиковим горщиках для фіалок. Що стосується кераміки - тільки випечена глина без глазурі. А ось в пластикових горщиках для сенполій думки розділяються або якісні кашпо з автополивом, або дешеві пластикові стаканчики, або обрізані пляшки з-під води. Останні два варіанти використовують, сховавши під дорожчі і якісні горщики, в результаті чого їх поміщають всередину для маскування.

Горщики для фіалок своїми руками

горшки для фиалок своими руками

Деякі квітникарі виготовляють горщики для фіалок своїми руками, в основному і через бажання мати абсолютно унікальний виріб або через сумнівну якость готових горщиків. Найлегшими і простими у виготовленні можна вважати горщики з цементу. Для цього знадобиться цемент, вода і потрібна форма для заливки. Як форма, наприклад, можна використовувати тарілки для салату, пластикові пляшки, вирізні форми з дерева і багато інших, - потрібна тільки фантазія. Горщики для фіалок з глини і гіпсу, так само популярні серед майстрів-рукодільників. Для глини знадобиться піч для випалювання, так що цей варіант доступний не всім бажаючим зробити горщик для фіалок своїми руками. Іноді, квітникарі плетуть кашпо із прутів лози, ротанга або подібного матеріалу. Виглядають вони оригінально і привабливо, але робота над ними досить трудомістка і вимагає певних знань, навичок і технології роботи з подібним матеріалом.

 

Як вирощувати фіалки в горщику?

У цій частині статті ми поговоримо про те, як вирощувати фіалки в горщику? Метою буде отримати красиву і здорову фіалку, а для цього потрібно застосувати знання, які прописані нижче. Дотримуючись цієї інструкції по розмноженню, посадці і пересадці фіалок, можна отримати якісне вкорінення, а далі потрібно тільки дотримуватися регулярного і правильного догляду за рослиною.

Висадка фіалки (сенполії) в горщик

У масовому селекційному виробництві фіалки розмножують насінням. Отримати якісне насіння досить не просто. Є менш довгі, трудомісткі, і складні способи зробити це, і найпростішим є живцювання сенполій, тобто розмноження фіалок листом з подальшою пересадкою в постійний горщик.

посаженная фиалка

Для висадки фіалки (сенполії) в горщик нам знадобляться:

 • Посадковий матеріал. Для висадки фіалки знадобляться листочки розташовані в другому ряду розетки листя. Вони найбільш пристосовані до розмноження. В такому матеріалі достатньо поживних речовин для укорінення і здорового зростання. Листя повинні бути зеленими, без механічних пошкоджень і ознак зараження хворобами або шкідниками.
 • Пластиковий одноразовий стаканчик для початкового вкорінення листя.
 • Субстрат. Можна купити готовий або зробити самому. Готову краще брати у перевірених виробників щоб не заразити фіалку грибковими та бактеріальними хворобами і шкідниками. Для приготування грунтосуміші самому знадобиться пухка, легка земля (кращий варіант з змішаного лісу), перліт, річковий пісок і торф. Така суміш для фіалки буде володіти родючістю, водопроникність, вологоємність і забезпечить оптимальний мікроклімат для коренів.
 • Горщик для висадки. Потрібно купити маленькі і великі горщики для фіалок. У невеликих можна вирощувати рослину на етапі після вкорінення, а в великий пересаджувати на постійне місце.
 • Добрива для фіалок. У перші 2 тижні після висадки підгодовувати фіалки марно. Коренева система не засвоїть належної кількості внесених речовин, і вони просто вимиються з поливної водою. Це стосується рідких добрив. Тверді, гранульовані добрива для фіалок практично не виробляються, хоча коефіцієнт засвоюваності у них вище.
 • В осінньо-зимовий період фіалкам буде не вистачати освітлення. Для нормального розвитку режим день/ніч повинен бути приблизно однаковим, і становитиме 12 годин освітлення, 12 годин темряви. Найкраще для додаткового освітлення використовувати фітолампи, але при відсутності таких згодяться і люмінесцентні. Висота розміщення ламп над рослиною залежить від їх потужності, і в середньому становить 20-30 см.

 

Механізм розмноження листком і посадки фіалки в горщик не складний. Складається весь процес з наступних етапів:

 

листок фіалки в горщику

 

 1. Беремо посадковий матеріал, в нашому випадку листочок фіалки і поміщаємо в склянку з чистою, відстояною водою. Рівень води повинен бути таким, щоб листова пластинка перебувала над водою, а в воді тільки черешок. Через пару тижнів на черешку з'являться коріння і коли більшість коренів досягнутий 2см в довжину, можна проводити посадку в горщик.
 2. Дно горщика для фіалок покривають дренажним шаром. Найкраще використовувати субстрат Лечуза Пон. При його відсутності можна взяти керамзит, він не найкращий варіант, але цілком згодиться.
 3. На дренаж висипаємо шар ґрунту для фіалок. Приблизно 2/3 від висоти горщика. Якісний субстрат, наприклад грунт Компо, є найбільш підходящим варіантом для вирощування і розмноження квітів.
 4. Листочок з корінням розміщуємо на грунті і зверху засипаємо субстратом до висоти 1 см від верху горщика. Після злегка ущільнюють грунт і поливаємо рослину.
 5. Далі потрібно створити для фіалки тепличні умови. Найпростішою готової конструкцією для теплиці є кришка для мікрохвильовки. Якщо такий варіант дорогий або недоступний, можна використовувати прозорий поліетиленовий пакет.
 6. Через приблизно місяць фіалку (сенполій) починаємо адаптувати до кімнатних температур і вологості. Спочатку на кілька годин знімаємо укриття, і кожен день збільшуємо час адаптації на 3 години.

 

Пересадка сенполій (фіалок) в постійні горщики

Фіалки розвиваються дуже швидко. Через 2-3 місяці після пересадки можна побачити красиві суцвіття ваших рослин. І настає етап пересадки фіалок в постійні або більш просторі горщики.

Алгоритм пересадки фіалок в обох випадках практично однаковий з посадкою листочка для розмноження. Але є нюанси, які потрібно враховувати:

фіалка в Лечузі
 1. Якщо горщик використовується повторно, потрібно його обов'язково промити під проточною водою і позбудеться від нальоту солей і продезінфікувати марганцівкою.
 2. Земляний кому руйнувати не варто, тільки обтрусити його від сухої землі.
 3. Якщо коріння з ознаками загнивання, занадто сухі або з ознаками захворювань - їх потрібно акуратно видалити.
 4. Найстаріші, нижні листки слід видалити.
 5. Коренева шийка (точка росту між кореневою системою і розеткою листя) повинна знаходиться на рівні землі. Якщо точка зростання буде над землею, рослина буде нестійким. Якщо нижче - призведе до загнивання листя.

Іноді виникають випадки позапланової пересадки сенполій. Наприклад:

 • Грунт неякісний або з часом став бідний на поживні елементи. Пересаджувати фіалки раз рік. Таким чином ви забезпечите фіалку безперервним надходженням доступних поживних елементів з грунту.
 • Недобросовісний виробник грунту, або в землі завелися шкідники, грибкова або бактеріальна інфекція. Найчастіший результат даного випадку - знищити фіалку. Більшість інфекцій перебувають в самому грунті, і, якщо вибрати вже заражений, він може завдати шкоди всій популяції рослин.
 • В одному горщику вирощується кілька фіалок. Площа живлення окремої рослини з часом стає все меншою. В таких умовах краще розсадити сенполії і збільшити об'єм для коренів.
 • Залили або забули полити фіалку. Іноді відбувається так, що фіалки починають в'янути. В основному це відбувається через відсутність належного контролю за поливом рослин. У сухих приміщеннях грунт пересихає дуже швидко і поливати потрібно частіше. У вологих навпаки. Але найкраще використовувати горщики для квітів з автополивом, які точно позбавлять вас від проблем з недостатнім або велич зволоженням.
заболевания фиалок

Найбільш значимі проблеми в догляді

Помилки в догляді є самими значущими в процессі вирощування фіалок. Частими причинами занепаду є нерівномірний полив, недостатнє освітлення або температура повітря. Оптимальний температурний режим для фіалок 20-22 градуса Цельсія, відносна вологість повітря 50-60% і зволоження грунту за допомогою автополиуа.

Підживлення добривами може як поліпшити ситуацію, так і погіршити. Якісні добриво внесені за інструкцією поліпшать стан фіалок. Добрива невідомого виробництва або неякісного виробника можуть викликати опік коренів, що в підсумку стане причиною загибелі рослини.

Зараженість грибковими, бактеріальними інфекціями або паразитами. Найчастіше джерелами даних проблем стають грунти. Рідше НЕ продезінфіковані горщики для пересадки або покупні фіалки з інфекціями. Від грибкових захворювань або шкідників можна використовувати хімічні препарати. Після покупки фіалок найкраще відразу віднести її в карантинне місце. 1-2 тижні провести спостереження і в разі відсутності видимих погіршень вирощувати разом з іншими. Якщо буде видно нездорові симптоми, слід провести карантинні обробки хімпрепаратами і переконається в безпеці їх для іншихх растений.

Чи можна вирощувати кілька фіалок в одному горщику?

кілька фіалок в одному горщику

 

Для більш яскравого і пишного цвітіння садівники вирощують кілька фіалок в одному горщику. Агротехнічні характеристики сенполій це допускають за умови однакового розміру розеток вирощуваних рослин. Найкраще спільно вирощувати фіалки з діаметром розетки до 10см. Якщо рослини будуть більші знадобляться горщики більшого обсягу, а це ризик не побачити цвітіння жодної їх фіалок. Причина цього - фіалки повинні рости в тісному горщику, а просторий контейнер буде стимулювати сенполію для нарощування кореневої маси, а не цвітіння.

 

ЗНАЙШЛИ ДЕШЕВШЕ? ЗНИЗИМО ЦІНУ!
Вишліть нам ссилку на цей товар в іншому магазині та отримайте кращу ціну

captchacaptchacaptchacaptcha